29.05.2016
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport

Putin: Jen nemocný člověk tvrdí, že Rusko napadne NATO!

Putin: Jen nemocný člověk tvrdí, že Rusko napadne NATO!
Vladimir Putin, prezident Ruské feferace
V předvečer své návštěvy v Itálii, ruský prezident Vladimir Putin poskytl poměrně rozsáhlý rozhovor deníku Corriere della Sera. Pro čtenáře serveru Prvnizpravy.cz vybíráme jeho část.  
6.červen 2015 - 22:04

Italští novináři se zeptali ruského prezidenta na hrozbu, kterou údajně cítí ze strany Ruska Pobaltí a Polsko. Podle tazatelů Rusko prý hovoří „konfliktním tónem“.

Putin to okamžitě popřel s tím, že to není absolutně pravda. Vysvětlil, že vojenské výdaje USA jsou větší než vojenské výdaje všech zemí světa dohromady. Celkové vojenské výdaje zemí NATO jsou 10krát větší než vojenské výdaje Ruské federace. Kromě toho, Rusko, na rozdíl od USA, nemá prakticky žádné základny v zahraničí.

„Rozebrali jsme své základny v různých regionech světa, včetně Kuby, Vietnamu a tak dále. Tudíž naše politika je v tomto ohledu neprovádí globální ofenzívu a nemá agresivní povahu. A teď si vemte mapu a opublikujte ve vašich novinách mapu světa, zakreslete na ni americké vojenské základny po celém světě, a uvidíte ten rozdíl," zdůraznil prezident.

Putin: Základny NATO a USA jsou po celém světě a kde jsou ruské?

Připomněl doby studené války, kdy strategická letadla hlídala v odlehlých oblastech SSSR a ve Spojených státech. Pak se situace poněkud změnila.

„My jsme na počátku 90. let, jako nové, moderní Rusko, lety zastavili, a naši američtí přátelé pokračovali v letech podél našich hranic. Proč? Před několika lety jsme se také obnovili tyto lety. A vy chcete říct, že my jsme byli agresivní?“ kladl pro změnu otázku Putin.

Expanze NATO směrem na východ

„My se nikam nepohybujeme - ale infrastruktura NATO se přiblížila k naším hranicím, včetně vojenské infrastruktury. A to je projev naší agresivity?“ pokračoval prezident.

V rozhovoru nezapomněl ani na Smlouvu o protiraketové obraně (ABM), která do značné míry podpírala celý systém mezinárodní bezpečnosti. Spojené státy se z ní jednostranně stáhly. Putin připomněl, že kdysi nabídl Washingtonu, že pokud neodstoupí jednostranně od smlouvy, tak lze protiraketový systém vytvořit společně: Rusko, Spojené státy a Evropa. Ale tento návrh byl zamítnut.

„Protiraketové systémy, databáze, vznik lokátorů umístěných na evropském území nebo v mořích, ve Středozemním moři, na Aljašce. Řekli jsme mnohokrát, že to podkopává mezinárodní bezpečnost. A vy si myslíte, že to je také projevem naší agrese?“ zeptal se ruský prezident italských novinářů.

„Všechno, co děláme - je jen reakce na hrozby, které vznikají na naší adresu. A děláme to ve velmi omezené míře a rozsahu, ale tak, aby by se zajistila bezpečnost Ruska," zdůraznil.

Spekulace se strachem z Ruska

S ohledem na obavy ohledně možných agresivních akcí Ruska pak Putin konstatoval, že „jen nemocný člověk, a ve snu si to neumím představit, si myslí, že Rusko náhle zaútočí na NATO". Podle něj  v některých zemích pouze spekulují se strachem z Ruska.

„Někteří chtějí hrát roli jakési přední linie zemí, které je za to potřebují navíc pomoc, a to buď vojensky nebo ekonomicky, finančně, cokoliv. Podporovat tuto myšlenku je bezvýznamné, neboť k ní není žádný důvod," řekl.

Putin předpokládá, že se některé z externích hrozeb hledají jen proto, aby si udrželo vedoucí postavení.

„Řekněme, že si Spojené státy chtějí udržet své vedoucí postavení v atlantickém společenství. Potřebují externí hrozby, nutně potřebují vnějšího nepřítele, aby si zajistily toto vedení. Írán zjevně nestačí - není to hrozba, ne tak hrozná. Kdo tedy vyděsí? Odněkud náhle vznikla krize na Ukrajině. Rusko muselo reagovat. Možná, že je to speciálně vyrobené, já nevím," poznamenal Putin.

"Chci vám říci, že není se třeba bát Ruska. Svět se změnil natolik, že lidé se zdravým rozumem si neumí dnes představit takový vojenský konflikt ve velkém měřítku. Máme ale hodně dělat, ujišťuji vás," dodal Putin.

(kou, prvnizpravy.cz, rt.com, foto: arch.)


Konec neutrality: NATO táhne Švédsko do studené války s Ruskem!

Konec neutrality: NATO táhne Švédsko do studené války s Ruskem!
Švédský parlament uzavřel dohodu s NATO, podle kterého země poskytne Alianci právo umístit na svém území vojenské sily a provádět cvičení, uvedl list Deutsche Wirtschafts Nachrichten.

Rusko má mnohem více pravdy, než Západ

Rusko má mnohem více pravdy, než Západ
To, co Rusko říká o provokující Evropě a agresivnímu NATO, které porušuje předchozí dohody a leze do „ruské kuchyně" není jen důvodem k obavám - z pohledu Západu, ale také čistá pravda.

Odtrhne se Gibraltar v případě Brexistu od Velké Británie?

Odtrhne se Gibraltar v případě Brexistu od Velké Británie?
Britské zámořské území Gibraltar, o nějž vede spor Španělsko, může vznést otázku připojení se k němu v případě, že Británie vystoupí z Evropské unie, řekl hlavní ministr teritoria Fabian Picardo.

WSJ: USA hodlají čelit Rusku elektromagnetickým dělem

WSJ: USA hodlají čelit Rusku elektromagnetickým dělem
Washingtonu usiluje o vytvoření zcela nového typu zbraně, s níž hodlá Pentagon zadržovat nejen Rusko, ale také Čínu, píší americké noviny The Wall Street Journal.

Žena chtěla vyskočit z okna, strážník zabránil nejhoršímu

Žena chtěla vyskočit z okna, strážník zabránil nejhoršímu
Ve středu dopoledne asistovali strážníci z Prahy 6 pracovnicím sociálního odboru při provádění dezinsekce v jednom z bytů úřadu městské části. Při asistenci si povšiml jeden ze strážníků velmi rozrušené nájemnice, která se z ničeho nic vrhla k oknu, ze kterého chtěla vyskočit.
 
Titulní strana  |  Zprávy  |  Politika  |  Byznys  |  Regiony  |  Komentáře  |  Exkluzivně  |  Sport
Regiony:
Nahoru
© Easy Communications s.r.o. | Zobrazit klasicky